Telefon
WhatsApp

Elma Anacınız M9 Olsun.

Şimdi M9 Elma Anaçlar İle Daha Fazla Ürün, Daha Kaliteli Elmalar

Bize Ulaşın
garnem Anacı
myrobolan 29 c Anacı
ba 29 Anacı
m9 elma anacı
mm106 elma anacı
mm111 elma anacı

M9 Elma AnacI

M9 Elma Anacı

İngiltere’de East Malling Enstitüsünde geliştirilen tam bodur elma klon anacıdır.Üzerideki meyveyi erken verime yatırması ve meyve iriliğini arttırması yönünden mükemmel olması nedeniyle en yaygın kullanılan elma klon anacıdır. Kış soğuklarına ve ağır bünyeli toprak şartlarına dayanıklı olmakla birlikte taban suyu yüksek, durgun su bulunan topraklara hassastır. Standart çöğür anacının oluşturduğu ağacın %25-30’u kadar ağaç hacmi oluşturur. Çöğür anacına göre çeşitleri 1 hafta erken olgunlaştırır. Fransa’da geliştirilen M 9 anacıyla benzer özellikleri gösteren Pajam 1 anacı M9’dan daha zayıf, Pajam 2 ise M9 göre % 10 daha kuvvetli gelişir, Mark 9, NAK-B 337, EMLA- 9, Budavgosky 9, M9 T 339 gibi anaçlar M9 anacı ile benzer özellikleri taşır. Tam verime yattığında bu anaç üzerinde bir elma ağacı 2,5m-3m yüksekliğinde taç oluşturur.

Kök sisteminin çok hassas ve kırılgan olması nedeniyle mutlaka destek sistemine ihtiyaç duyar. Destek sistemi, 10-15m aralıklarla beton yada, emprenye edilmiş ağaç, toprak altında 50-60 cm, toprak üzerinde ise 2,5- 3 m yükseklikte olmalıdır.

Yerden 50 cm yükseklikte ilk tel ve her 50 cm de bir tel olmak üzere 4- yada 5 tel geçirilerek ağaçlara destek sistemi oluşturulur.

 

Bu anaç üzerinde dikim mesafeleri; 4x 1m yada 4x 1,2 m olarak dikilebileceği gibi. sıra üzeri mesafe 60’cm ye, toprak çok kuvvetli değilse sıralar arası mesafe 3,5’m ye düşürülebilir.

 

M9 anaçlı bahçe tesisinde dekara 120 ile 400 arasında fidan gerekli olup damla sulama sistemi mutlaka kurulmalıdır.

 

Bu anaç üzerinde 2-3 yaşlarda dekara 500-1500 kg, 5-6 yaşlarda 5-6 ton, tam verim çağı olan 7-8 yaşlarda ise 10-12 ton ürün almak mümkündür.

 

Phtoptphora ‘ya dayanıklı, ateş yanıklığı bakteriyel hastalığına ise hassastır.

 

M9 anacına aşılı Grany Smith ve Golden Delicious gibi çeşitlerde güneş yanıklığı görüldüğü için özellikle güneşlenmenin yoğun olduğu bölgelerde gölgeleme materyali kullanılmasında yarar vardır.

Scarlet Spur. Redcief, Spur Golden gibi zayıf gelişen elma çeşitleri M9 anacı üzerinde çok zayıf gelişeceği için bu anaç üzerine aşılanmamalıdır.

M 9

Elma Anac

M9 Elma Anacı

M9 Elma Anacı. Tam Bodur bir Elma Anacıdır. En çok Aranan ve Ekilen Anaçlardan Biridir. Elma Pamuklu Bitine Hassas, Kök Çürüklüğü Hastalığına Dayanıklıdır. Çok Ufak Taca Sahip Olduğu için Supur Çeşitli Çeşitler ile Bahçe Yapılmaması Gerekir. Pink Lady, Jeromine, Golden Reincies gibi Fazla Taç Yapan Çeşitler Tercih Edilmelidir.

MM 106

Elma Anacı

MM 106 Elma Anacı

MM 106 Elma Anacı Yarı Bodur Elma Anaçlarındandır. Kök Çürüklüğü ne Hassas Olduğu için. Tabanda Su Olan Yerlere Ekilmemelidir. Üzerindeki Çeşide Çok Kaliteli Elma Verimi Sağladığı İçin Yeni Modern Bahçeler de Anaç Olarak Kullanılmaktadır.

mm 111 Elma Anacı

MM 111

Elma Anacı

MM 111 Elma Anacı

MM 111 Çok Büyük Çöğür Anaca Yakın Taç Yapısı Olan Yarı Bodur Bir Anaçtır. Güçlü Anaç Olduğu İçin Supur Çeşitler Daha iyi verim yapmaktadır. Çok Güçlü Kök Sistemine Sahip Olduğu için Destek Sistemine İhtiyaç Duymazlar.

Garnem

Badem Ve Şeftali Anacı

Garnem Şeftali, Badem Anacı

Garnem Çok Güçlü ve Tutma Sorunu Olmayan Badem, Şeftali ve Nektarin lerde Kullanılan Son Yıllar da Aranan Bir Anaç Olmuştur.

Myrobolan 29 C

Erikve Kayısı Anacı

Myrobolan 29 C Erik ve Kayısı Anacı

Son Yıllarda Erik ve Kayısılar da en yaygın kullanılan anaçlardır. Kök ur nematoduna dayanıklı, bakteriyel kansere ve meşe kök mantarına hassastır.

Ba 29

Ayva ve Armut Anaçları

Ba 29 Ayva ve Armut Anaçları

Son Yıllarda Modern Bahçeler de Anaçlar Ön Plana Çıkmıştı. Ba 29 Anaç ise Özellik ile Ayva ve Armutlarda En Yaygın Kullanılan Anaçlar Arasına Girmeyi Başarmıştır.

Meyve Ağaçlarında Anaçların Önemi

Ağaçları Bodur ve ya Yarı Bodur Yapan Tabandaki Aşı Yaptığımız Anaçlardır. Anaçlar Üzerinde ki Meyvaları Çok Kaliteli, Güzel Aramolı, Erken Meyve vermesi, Erken Olgunlaştırması Bakımından Çok Önemli dir.